Posiedzenie Koalicji Na Rzecz Biopaliw

W dniu 11 lipca br. w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie sygnatariuszy Koalicji Na Rzecz Biopaliw współtworzonej przez organizacje reprezentujące krajowy łańcuch wytwórczy biokomponentów.

Posiedzenie Koalicji Na Rzecz Biopaliw
Przedmiotem spotkania byÅ‚o omówienie oraz ocena polityki aktualnie prowadzonej przez UniÄ™ EuropejskÄ… wobec sektora biopaliwowego i jej wpÅ‚ywu na stan i możliwy dalszy rozwój branży w Polsce. Uczestnicy posiedzenia w szczególnoÅ›ci omówili stan prac na forum organów Unii Europejskiej nad wnioskiem legislacyjnym Komisji Europejskiej z dnia 17 października 2012 r. w sprawie zmian w dyrektywach biopaliwowych (RED i FQD).

UczestniczÄ…cy w posiedzeniu czÅ‚onkowie Koalicji po raz kolejny jednomyÅ›lnie odnieÅ›li siÄ™ bardzo krytycznie do propozycji KE zmierzajÄ…cych do redukcji udziaÅ‚u biopaliw I generacji w paliwach transportowych. KwestiÄ™ tÄ™ omówiono majÄ…c na uwadze dotychczasowe wyniki postÄ™pu prac w Parlamencie Europejskim, ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem wyników gÅ‚osowania na projektem sprawozdania Komisji ds. Åšrodowiska (ENVI), jakie miaÅ‚o miejsce tego samego dnia rano. Uczestnicy podkreÅ›lili aspekt niezwykle zróżnicowanych opinii poszczególnych Komisji parlamentarnych jak również brak jednogÅ‚osu na forum samej Komisji ds. Åšrodowiska, o czym Å›wiadczy spora liczba gÅ‚osów EuroposÅ‚ów zasiadajÄ…cych w komisji oddanych przeciwko projektowi sprawozdania PosÅ‚a Sprawozdawcy Corinne Lepage.

CzÅ‚onkowie Koalicji podnieÅ›li pomijany czÄ™sto w dyskusjach dotyczÄ…cych tej tematyki aspekt nieuniknionych, poważnych zakÅ‚óceÅ„ w bilansie biaÅ‚ka paszowego w skali Wspólnoty, jakie mogÄ… nastÄ…pić w zwiÄ…zku z ograniczeniem produkcji biopaliw w UE. Nie ulega również wÄ…tpliwoÅ›ci, że propozycje Komisji zmierzajÄ…ce do redukcji udziaÅ‚u biodiesla w paliwach transportowych muszÄ… nieuchronnie spowodować ograniczenie uprawy rzepaku nawet do 50%. Spowoduje to katastrofalny w skutkach „efekt domina" w caÅ‚ym rolnictwie europejskim w postaci zakÅ‚ócenia istniejÄ…cej obecnie wzglÄ™dnej równowagi agrotechnicznej i ekonomicznej w produkcji roÅ›linnej i zwierzÄ™cej.

NastÄ™pnym problemem, który wzbudziÅ‚o zaniepokojenie czÅ‚onków Koalicji jest proponowane przez KomisjÄ™ wielokrotne naliczanie biopaliw wytwarzanych z surowców odpadowych, w tym z olejów posmażalniczych (tzw. UCO od ang. used cooking oil) do przyjÄ™tych celów wskaźnikowych wobec braku skutecznych narzÄ™dzi zapobiegajÄ…cych oszustwom i nadużyciom.

W nawiÄ…zaniu do powyższego problemu, uczestnicy posiedzenia wypracowali i przyjÄ™li stanowisko w sprawie mechanizmu podwójnego naliczania biopaliw z surowców odpadowych ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem zagrożeÅ„ wynikajÄ…cych z wykorzystywaniem oleju posmażalniczego jako surowca do produkcji estrów metylowych.

Ponadto, zebrani wyrazili swojÄ… dezaprobatÄ™ wobec przeciÄ…gajÄ…cych siÄ™ prac nad projektem rozporzÄ…dzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowych Celów Wskaźnikowych. Wciąż bowiem brakuje regulacji w tym zakresie na kolejne lata. Przypomnijmy, że problem ten byÅ‚ już przedmiotem wystÄ…pienia Koalicji Na Rzecz Biopaliw skierowanego w lutym br. do Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Gospodarki Janusza PiechociÅ„skiego.

Ponadto, w trakcie posiedzenia uczestnicy odnieÅ›li siÄ™ do dokumentu Komisji Europejskiej Zielona KsiÄ™ga „Ramy polityki w zakresie klimatu i energii do roku 2030". Ważnym punktem obrad byÅ‚a również kwestia możliwych do podjÄ™cia dziaÅ‚aÅ„ w zakresie poprawy wskaźnika redukcji emisji gazów cieplarnianych na poziomie upraw rolnych poprzez poprawÄ™ agrotechniki, co byÅ‚o przedmiotem ostatnich analiz prowadzonych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w PuÅ‚awach pod przewodnictwem prof. Antoniego Fabera.


Tagi:
źródło: